Тема.
Етапи
онтогенезу людини. Формування статевих ознак. Будова статевих органів. Розвиток
статевих клітин.
Мета:
повторити матеріал про статеве розмноження тварин і рослин,
вивчити будову репродуктивної системи
людини, показати взаємозв’язок між її будовою і
функціями.
Очікувані результати:
назвати:
- первинні та вторинні статеві ознаки людини;
- періоди онтогенезу людини;
характеризувати:
- реалізацію в людини функції продовження роду;
- будову і функції статевих залоз людини;
- будову статевих клітин;
Обладнання: таблиці «Види розмноження», „Вегетативне і статеве розмноження тварин”, малюнки підручника.
- первинні та вторинні статеві ознаки людини;
- періоди онтогенезу людини;
характеризувати:
- реалізацію в людини функції продовження роду;
- будову і функції статевих залоз людини;
- будову статевих клітин;
Обладнання: таблиці «Види розмноження», „Вегетативне і статеве розмноження тварин”, малюнки підручника.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда за питаннями.
1.
Пригадайте,
у чому полягає біологічне значення процесу розмноження?
2.
Які форми
розмноження вам відомі.
3.
У чому
полягають особливості статевого розмноження порівняно з нестатевим і
вегетативним?
4.
У чому полягають його переваги?
5.
Яким способом може розмножуватись людина?
6.
Як ви
думаєте, чи дуже відрізняється система органів людини і ссавців?
7.
Але чи
реалізує людина свою природну потребу в продовженні роду так само як і тварини?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Статева функція - єдина фізіологічна функція організму, що
потребує для своєї реалізації дві різностатеві особини: чоловічу і жіночу.
Чоловік і жінка. Дві створені природою
статі, різні за біологічними властивостями. Ніякі соціальні процеси не зможуть
відмінити природної функції жінки – бути матір’ю, продовжувачки людського роду,
так само як і ніщо не зможе відмінити особливої біологічної функції чоловіка –
носія життя.
Постановка
проблемного питання:
- Які ж природні,
біологічні відмінності чоловіка і жінки?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Анатомія і фізіологія статевої системи чоловіка.
З метою опереджуючого
навчання учні об’єднані на дві групи (хлопчики і дівчатка). Представник від
групи дівчаток розповідає про внутрішні
та зовнішні чоловічі статеві органи. Решта доповнюють.
У плоду чоловічої статі вже на
восьмому-десятому тижні внутрішньоутробного розвитку можна виявити внутрішні
статеві органи, на 15-20 - зовнішні.
2.Статева система жінки
Група хлопчиків.
Представник від групи розповідає про жіночі статеві органи.
У плодів жіночої статі диференціація
внутрішніх і зовнішніх статевих органів проходить дещо пізніше.
3.Висновок.
Учні роблять висновок
не тільки про відмінності, але й про схожість чоловічої та жіночої статевих
систем.
В зародку обидві системи розвиваються з
одного ембріонального зачатка. Спільними для обох статей є тільки принципові
схеми анатомічної будови й функціонування статевої системи.
Робота з таблицею.
Учні заповнюють
таблицю.
Чоловіча статева
система
|
Жіноча статева
система
|
|
Статеві залози
|
Яєчка
|
Яєчники
|
Статеві шляхи
|
Сім’явипорекувальні
протоки
|
Маткові труби
|
Додаткові утворення
|
Придатки яєчок, передміхурова
залоза
|
Матка
|
Органи копуляції
|
Статевий член
|
піхва
|
Біологічні
відмінності між статевою системою чоловіка та жінки створені природою так, щоб
могло виникнути нове життя, а в результаті міг продовжитися рід людський.
4. Статеві клітини.
Будова функції
дозрівання. Гаметогенез.
Розповідь з
використанням мал.підручника утворення сперматозоонів і яйцеклітини людини.
5.Статеві гормони.
Постановка проблемного питання.
Чи будуть причиною
розладнань статевої функції зміни тільки статевих органів?
6.Розповідь з елементами бесіди.
Висновок. Як у чоловіків так і у жінок функція статевих залоз знаходиться під
контролем дуже складного нейрогуморального механізму їх регуляції.
ІУ. Закріплення знань.
Пояснити терміни: гамети, сперма, сперматогенез, овогенез, сперматозоон
(сперматозоїд), яйцеклітина.
У. Домашнє завдання.
Вивчити § підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар